ZAGADNIENIA  EGZAMINACYJNE

Instytut Studiów Edukacyjnych

Kierunek: Pedagogika

Specjalność: Pedagogika resocjalizacyjna

Przedmiot:  Metodyka pracy profilaktyczno- wychowawczej w środowisku otwartym

Egzaminator: mgr Urszula Oleś

ZAGADNIENIA EGZAMINACYJNE

• Etapy pracy profilaktyczno- wychowawczej.
  • Zasady, metody i techniki pracy pedagoga szkolnego i kuratora dla nieletnich.
  • Tworzenie środowiska wychowawczego( dynamika rozwoju grupy, cechy grupy współpracującej, bariery w relacjach z rodzicami i nauczycielami)
  • Wychowanie przez zadania grupowe. Cele, zasady i sposoby oddziaływania na wychowanka w świetlicy środowiskowej, terapeutycznej, szkolnej i kuratorskiej.
  • Indywidualna terapia pedagogiczna w pracy z wychowankiem i jego rodziną (wartości związane z istotą pomagania w problemach osobistych)

Literatura podstawowa:

• Kozaczuk F., Urban B., Profilaktyka i resocjalizacja. Wyd. WS, Rzeszów 1996
  • Pospiszyl K. (red.) Resocjalizacja nieletnich. Doświadczenia i koncepcje. WSiP, Warszawa 1990.
  • Pytka L. Pedagogika resocjalizacyjna. Wyd. APS, Warszawa 2000.
  • Sałasiński M., Badziukiewicz B. Vademecum pedagoga szkolnego, Wyd. WsiP , Warszawa 2003
  • Rybczyńska D.( red.) Ciągłość i zmiana w obszarze profilaktyki społecznej i resocjalizacji. Wyd. OW, Kraków 2003

Literatura uzupełniająca:

• Urban B., Zachowania dewiacyjne młodzieży w interakcjach rówieśniczych. Wyd. UJ Kraków 2005
  • Kalinowski M., Pełka J. Zarys dziejów resocjalizacji nieletnich, Wyd. APS Warszawa 2003.
  • Kozdrowicz A.(red.) Poradnia w szkole. Wyd. AIU, Warszawa 1993
  • Czasopisma: